Tamna strana Video nadzora

Ukoračite u svetlo (Tamna strana Video nadzora)


U eri Fejsbuka, Tvitera i ostalih društvenih "nemani", privatnost pojedinca je spala na nulu. Sve više imamo potrebu da se eksponiramo na načine koji su ranije bili rezervisani samo za elitu, estradu i sportiste (dobro, kad ste poznati sportista onda Vam je oprošteno).

Ranije se fotkalo. Imali smo albume sa slikama i slajdove. Uživali smo gledajući ih u grupi naših dragih i komentarisali uživo. Sada šerujemo. Imamo virtuelne grupe koje otklanjaju potrebu da se izađe napolje među ljude i druži. Šerujemo slike, klipove i sve ostalo bitno i nebitno. Digitalizovani smo.

Osvrćući se na neke ranije, bolje dane, ne mogu da ne pomislim kako je sve ovo što sam naveo gore logičan evolutivni korak. To što ja lično mislim da to nije dobar smer u kom idemo kao vrsta, ne znači da nisam primoran zbog prirode posla i okruženja u kome radim da se koristim svim tim đavolskim pomagalima ljudske lenjosti. Da nije emaila, Interneta i Googla, ne bi bilo svijeta! Kako biste poslali (napravili) kampanju za novi proizvod? Obavestili 1.000+ klijenata da su im računi blokirani zbog tehničke greške?? Pitajte svoje stare kako je bilo nekada u eri bez Interneta i MassMedie. Ali vratimo se na glavnu temu...

Tamna strana video nadzora. Sam naslov asocira na nešto što nije društveno prihvatljivo ili na nešto što malo ljudi zna a trebalo bi kada je reč o video nadzoru. Svi mi koji se bavimo ovim poslom dobro znamo kako se ponašaju kamere u uslovima slabe ili nikakve osvetljenosti tokom noći. Većina kamera nije u stanju da prikaže kvalitetan noćni snimak jer nema adekvatan čipset i senzor. Džaba Vam megapikseli - džaba Vam AGC-ovi, WDR-ovi i ICR-ovi ako nemate TVP. Ha!

Šta je sad taj TVP?


TVP (Transcendent Video Processing) predstavlja revolucionarnu tehnologiju koji je osmislio razvojni tim u Tiandy kompaniji. Konkretno, kamere sa ovom tehnologijom se nazivaju SuperStarlight. Da ne bih sada objašnjavao šta tačno radi ovaj kompleksni skup optičkih sočiva, reći ću samo da omogućava prikaz slike u realnom vremenu u boji po mrklom mraku!

Reakcija koju smo imali (u firmi kada je stigla kamera) je bilo oduševljenje ispraćeno uzdasima i nevericom kako je moguće da kamera daje jasnu sliku u mrklom mraku??




I kako onda to radi? Pa lepo. Ima takav senzor i takav skup sočiva da absorbuje i najmanju količinu svetla. Jeste skupa tehnologija, ali kao i sve novo što se pojavi na tržištu i ova će postati dostupna širim narodnim masama.

Starlight tehnologija se sada već primenjuje u AHD kamerama, po pristupačnijim cenama nego IP.
Za Super Starlight će biti potrebno malo više vremena da počne da se primenjuje u slabijim modelima. Sve to zavisi od samog proizvođača.



I na kraju, kažu zapadnjaci:"Seeing is Believeing". Ili ti po naški:"Vidi pa se uveri".
Ja jesam.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Lažni alarmi

VoIP telefonija - (Naj)bolje rešenje od analogije?